Browsing » december 2009

Gaza i siffror – ett år efter Gazakriget

Den 27 december 2008 inledde den israeliska försvarsmakten en operation i Gaza – Operation Cast Lead – för att stoppa Iran-stödda Hamas och andra terrorgrupper från deras terrorkampanj mot Israel. Den defensiva operationen inleddes efter åratal av beskjutning med tusentals raketer, granater och missiler och missiler in i Israel.[1][2]
Under Operation Cast Lead fokuserade Israel på [...]

HAMAS PROGRAM – ett urval

Få har läst Hamas program, trots att det finns i översättning på Internet.
Se bl.a. Yale Law School: http://avalon.law.yale.edu/20th_century/hamas.asp
Ännu färre journalister och politiker konfronterar Hamas-ledare med programmet.

Här följer några artiklar i urval

Om raketer mot Israel och humanitärt bistånd till Gaza

Baserat på ett nyhetsbrev från BICOM 28 december 2008, mitt under Gazakriget.

Frige Gilad Shalit!

Gilad Shalit är en värnpliktig israel, som kidnappades inne i Israel, nära gränsen till Gazaremsan 25 juni 2006. Sedan dess har han hållits som gisslan av Hamas på okänd ort.

Israel har rätt till självförsvar – av Arieh Fürth

Till slut bröts tålamodet. Man kan undra hur många länder som mer eller mindre stillatigande skulle förlika sig med att hundratusentals av dess invånare nästan dagligen blev beskjutna med raketer och granatkastare.

Hamas och konsten att slösa med tid – av Tariq Alhomayed

Hamas hade inte för avsikt att åka till Kairo för att förhandla, utan snarare för att köpa sig mer tid för sitt politiska manövrerande. Man bör ha klart för sig att allt de är ute efter är att förbättra sin image bland folket på gatan. När det gäller Hamas ursäkt för att dra sig ur förhandlingarna, nämligen de politiska fångar som hålls av Fatah, är det i allra bästa fall en dimridå.

Hamas belysningsproblem på Gaza – en skicklig PR-anka

Hela världen har fallit för Hamas anklagelser om brist på el på Gazaremsan, och bland annat visat bilder på hur Hamas egna parlament som får sammanträda i belysning av stearinljus. Bristen har skyllts på Israels bränsleblockad, trots att 75% av elen kommer från Israels elbolag, via elnätet och som inte har slagits av.

Livet som måltavla för raketer

- Jag bor 50 meter från gränsen till Gazaområdet, som nu markeras av en hög mur som förhindrar palestinska maskingevärsbeskjutningar. Muren hindrar dock inte Kassam-raketerna att “besöka” oss, konstaterar Fini Paz med bitter ironi.

Hamas är arvtagare till Hitlers arabiska vänner – av Lisbeth Lindeborg

Redan för 70 år sedan pågick inbördeskriget i Palestina. Då stod hårdföra islamister – anförda av stormuftin av Jerusalem – mot den fredsfrämjande Nashashibiklanens sympatisörer.

Stormuftin al-Husseni hade för avsikt att “rensa” Mellanöstern från judar och grunda en islamisk stat i Palestina, i det hade han stöd av nazityskland.

En sida om kriget mot Hamas i Gaza

När Gazakriget skildras i Sverige saknas ofta viktig kunskap. Det kan handla om rena faktauppgifter, konfiktens bakgrund och Israels utsatta position. Därför blir bilden ensidig och osaklig. Vi hoppas att denna hemsida skall bidra till fler perspektiv även i Sverige.

Sidans namn – 2922 nätter – kommer från de åtta år av terrorbeskjutning från Gazaremsan som ledde till Gazakriget. 8 år x 365,25 dygn = 2922 nätter. Namnet anspelar även på en hårt vinklad bok som heter 22 nätter.

Krigstid i Gaza: De värsta antiisraeliska anklagelserna du kommer höra – av Bradley Burston, Ha’aretz

| 2008-12-30 | 
Det är – abrupt och igen – krigstid. Runt jorden sätter sig vänsterns selektiva pacifister och högerns sofframbos i startpositionerna inför nästa strid, kriget i Gaza.
De kommer bekämpa varandra i brev till den amerikanska kongressen, i korta soundbites i nyhetsinslag på betal-TV-stationer, i grälla inringningsprogram på pratradion, i den virituella megaheroism som uppbringas [...]

Humanitär hjälp till Gaza släpps igenom varje dag trots bombardemang

| 2009-01-02 |
Humanitär hjälp, dvs mat och medicinska förnödenheter och läkemedel har levererats till Gaza i följande mängder. Frågan är bara om Hamas har låtit sjukhusen och civilbefolkningen få del av den fullt ut.
1 januari: 60 lastbilar med 1360 ton
31 december 93 lastbilar med 2500 ton. Samma dag har 12 palestinier från Gaza överförts [...]

« Previous Entries